BOXING SCHEDULE 2017: GLOBAL UPCOMING FIGHTS

An up-to-the-minute boxing schedule for all upcoming bouts in 2017. If it’s boxing, it’s right here.

 

 

September Boxing Schedule

September 19 (Tuesday)

Mario Barrios vs. Naim Nelson

PBC on FS1 / Deportes | Junior Welterweight | 10 rounds | Bathlehem, Pennsylvania

  • Earl Newman vs. Paul Parker | Light Heavyweight | 8 rounds

 

September 22 (Friday)

Gilberto Ramirez vs. Jesse Hart

Boxnation, ESPN / ESPN Deportes | Super Middleweight | 12 rounds | Ramirez’s WBO title defense | Tucson, Arizona

  • Oscar Valdez vs. Genesis Servania | Featherweight | Valdez’s WBO title defense | 12 rounds
  • Michael Conlan vs. Kenny Guzman | Junior Featherweight | 6 rounds
  • Egis Kavaliauskas vs. Mahonri Montes | Welterweight | 10 rounds
  • Robson Conceicao vs. Carlos Osorio | Junior Lightweight | 8 rounds

 

September 23 (Saturday)

Joseph Parker meets with Hughie Fury this OctoberJoseph Parker vs. Hughie Fury

YouTube PPV | Heavyweight | 12 rounds | Parker’s WBO title defense | Manchester, England

  • Joe Murray vs. Matty Fagan | Lightweight | 12 rounds
  • Josh Wale vs. Don Broadhurst | Bantamweight | 12 rounds
  • Peter McDonagh vs. Shayne Singleton | Junior Middleweight | 10 rounds
  • Jimmy Kelly vs. Stiliyan Kostov | Junior Middleweight | 10 rounds
  • Haroon Khan vs. TBA | Bantamweight | 6 rounds

 

Jorge Linares is set to defend his title against Luke CampbellJorge Linares vs. Luke Campbell

Sky Sports Main Event, HBO | Lightweight | 12 rounds | Linares’ WBA title defense | Inglewood, California

  • Antonio Orozco vs. Robert Ortiz | Junior Welterweight | 10 rounds
  • Romero Duno vs. Juan Sanchez | Lightweight | 8 rounds
  • Azat Hovhannisyan vs. Sergio Frias | Junior Featherweight | 10 rounds
  • Abraham Lopez vs. Isao Carranza | Featherweight | 8 rounds
  • Manuel Avila vs. Ramiro Robles | Featherweight | 8 rounds

 

Yunier Dorticos vs. Dmitry Kudryashov (WBSS)

TBA TV | Cruiserweight | Dorticos’ WBA title defense | 12 rounds | San Antonio, Texas

  • Nonito Donaire vs. Ruben Garcia Hernandez | Featherweight | 10 rounds
  • Keith Tapia vs. Lateef Kayode | Cruiserweight | 10 rounds

 

Hugo Ruiz vs. Enrique Bernache

Junior Featherweight | 12 rounds | Guadalajara, Mexico

 

September 26 (Tuesday)

Eduard Ramirez vs. Leduan Barthelemy

PBC on FS1 \ Fox Deportes | Featherweight | 10 rounds | Las Vegas, Nevada

 

September 28 (Thursday)

Toka Kahn Clary vs. Braulio Rodriguez

CBS Sports | Featherweight | 10 rounds | Louisville, Kentucky

 

September 30 (Saturday)

Rocky Fielding vs. David Brophy

Sky Sports Main Event | Super Middleweight | Fielding’s British title defense | 12 rounds | Liverpool, UK

  • Sean Dodd vs. Thomas Stalker | Lightweight | 12 rounds
  • Paul Butler vs. Stuart Hall II | Bantamweight | 12 rounds
  • Tom Farrell vs. Ohara Davies | Junior Welterweight | 12 rounds
  • Anthony Fowler vs. Jay Byrne | Junior Middleweight | 6 rounds
  • Natasha Jones vs. TBA | Lightweight | 4 rounds

 

Spike O’Sullivan vs. Nick Quigley

ESPN Deportes | Middleweight | 10 rounds | Boston, US

 

Juan Manuel Lopez vs. Jayson Velez

Junior Lightweight | 12 rounds | Juncos, Puerto Rico

 

Mairis Briedis vs. Mike Perez (WBSS)

TBA TV | Cruiserweight | Briedis’ WBC title defense | 12 rounds | Riga, Latvia

 

October Boxing Schedule

October 3 (Tuesday)

Devon Alexander vs. Walter Castillo

PBC on FS1 / Fox Deportes | Welterweight | 10 rounds | TBA location

  • Javontae Starks vs. TBA | Welterweight | 10 rounds

 

October 7 (Saturday)

Anthony Crolla closes the September boxing schedule against Ricky BurnsAnthony Crolla vs. Ricky Burns

Sky Sports Action | Lightweight | 12 rounds | Manchester, England

  • Sam Eggington vs. Mohamed Mimoune | Welterweight | Eggington’s European title defense | 12 rounds
  • Robbie Barrett vs. Lewis Ritson | Lightweight | Barrett’s British title defense | 12 rounds
  • Joshua Buatsi vs. TBA | Cruiserweight | 6 rounds
  • Josh Kelly vs. TBA | Welterweight | 6 rounds
  • Conor Benn vs. TBA | Welterweight | 6 rounds

 

Chris Eubank Jr vs. Avni Yildirim (WBSS)

ITV Box Office | Super Middleweight | 12 rounds | Stuttgart, Germany

  • Firat Arslan vs. Mauricio Barragan | Cruiserweight | 10 rounds

 

Andrew Selby vs. Maximino Flores

TBA TV | Flyweight | 12 rounds | London, England

 

October 13 (Friday)

Fidel Maldonado Jr vs. Ismael Barroso

ESPN / ESPN Deportes | Junior Welterweight | 10 rounds | Indio, California

 

October 14 (Saturday)

George Groves looks to make an impact in the WBSSGeorge Groves vs. Jamie Cox (WBSS)

ITV Box Office | Super Middleweight | 12 rounds | Groves’ WBA title defense | London, England

  • Patrick Nielson vs. John Ryder | Super Middleweight | 10 rounds

 

Felix Alvarado vs. Fahlan Sakkreerin Jr

Junior Flyweight | 12 rounds | Managua, Nicaragua

 

Leo Santa Cruz vs. Chris Avalos

PBC on Fox / Deportes | Featherweight | Santa Cruz’s WBA title defense | 12 rounds | Carson, California

  • Abner Mares vs. Andres Gutierrez | Featherweight | Mares’ WBA (regular) title defense | 12 rounds

 

Erislandy Lara vs. Terrell Gausha

Showtime | Junior Middleweight | Lara’s WBA title defense | 12 rounds | New York, US

  • Jermell Charlo vs. Erickson Lubin | Junior Middleweight | Charlo’s WBC title defense | 12 rounds
  • Jarrett Hurd vs. Austin Trout | Junior Middleweight | Hurd’s IBF title defense | 12 rounds

 

October 21 (Saturday)

Josh Warrington vs. Dennis Ceylan

Boxnation | Featherweight | 12 rounds | Yorkshire, UK

  • Tyrone Nurse vs. Jack Catterall | Junior Welterweight | Nurse’s British title defense | 12 rounds
  • Zelfa Barrett vs. Chris Conwell | Junior Lightweight | 10 rounds
  • JJ Metcalf vs. Damon Jones | Junior Middleweight | 10 rounds

 

Ryan Burnett fights in the October boxing scheduleRyan Burnett vs. Zhanat Zhakiyanov

HBO | Bantamweight | IBF, WBA title unification | 12 rounds | Belfast, Northern Ireland

  • Paul Hyland Jr vs. Stephen Ormond | Lightweight | 12 rounds
  • Tommy Coyle vs. Tyrone McCullagh | Junior Welterweight | 10 rounds
  • James Tennyson vs. Darren Traynor | Junior Lightweight | 12 rounds
  • Josh Kelly vs. TBA | Welterweight | 8 rounds

 

Murat Gassiev vs. Krzysztof Glowacki (WBSS)

TBA TV | Cruiserweight | Gassiev’s IBF title defense | 12 rounds | Newark, New Jersey

 

Cecilia Braekhus vs. Mikaela Lauren

Welterweight | Braekhus’ WBC, WBA, IBF, WBO titles defense | 10 rounds | Stokke, Norway

 

Jezreel Corrales vs. Albert Machado

HBO | Junior Lightweight | Corrales’ WBA title defense | 12 rounds | Verona, New York

  • Demetrius Andrade vs. TBA | Junior Middleweight | 12 rounds

 

Yvan Mendy vs. Francesco Patera

Lightweight | 12 rounds | Patera’s European title defense | TBA, Italy

 

October 22 (Friday)

Hassan N’Dam vs. Ryota Murata II

Middleweight | 12 rounds | N’Dam’s WBA title defense | Tokyo, Japan

  • Ken Shiro vs. Pedro Guevara | Junior Flyweight | Shiro’s WBC title defense | 12 rounds

 

October 27 (Friday)

Juergen Braehmer vs. Rob Brant (WBSS)

Super Middleweight | 12 rounds | Schwerin, Germany

 

October 28 (Saturday)

Anthony Joshua defends his Heavyweight belt this OctoberAnthony Joshua vs. Kubrat Pulev

Sky Sports Box Office (TBA) | Heavyweight | Joshua’s IBF title defense | 12 rounds | Cardiff, Wales

  • Kal Yafai vs. Sho Ishida | Junior Bantamweight | 12 rounds | Yafai’s WBA title defense
  • Katie Taylor vs. Anahi Esther Sanchez | Lightweight | Sanchez’s WBA title defense | 10 rounds
  • Lenroy Thomas vs. Dave Allen II | Heavyweight | 12 rounds
  • Frank Buglioni vs. Callum Johnson | Light Heavyweight | Buglioni’s British title defense | 12 rounds

 

November Boxing Schedule

November 4 (Saturday)

Deontay Wilder will clash with Luis Ortiz in NovemberDeontay Wilder vs. Luis Ortiz

Showtime | Heavyweight | Wilder’s WBC title defense | 12 rounds | New York, US

  • Bermane Stiverne vs. Dominic Breazeale | Heavyweight | 12 rounds
  • Daniel Jacobs vs. TBA | Middleweight | 12 rounds
  • Sergey Lipinets vs. TBA | Junior Welterweight | vacant IBF title | 12 rounds

 

November 11 (Saturday)

Jessie Magdaleno vs. Cesar Juarez

ESPN / Deportes | Junior Featherweight | Magdaleno’s WBO title defense | 12 rounds | Las Vegas, Nevada

  • Artur Berterbiev vs. Enrico Koelling | Light Heavyweight | 12 rounds
  • Jose Ramirez vs. Mike Reed | Junior Welterweight | 10 rounds

 

Liam Smith has revenge in sight in a November rematchLiam Smith vs. Liam Williams II

Boxnation | Junior Middleweight | 12 rounds | Manchester, England

  • Thomas Patrick Ward vs. Sean Davis | Junior Lightweight | Ward’s British title defense | 12 rounds
  • Josh Leather vs. Glen Foot | Junior Welterweight | 10 rounds
  • Nathan Gormon vs. Nick Webb | Heavyweight | 10 rounds
  • Mark Heffron vs. TBA | Super Middleweight | 8 rounds

 

Anthony Dirrell vs. Julio Cesar Chavez Jr

TBA TV | Super Middleweight | 12 rounds | Las Vegas, Nevada

 

November 25 (Saturday)

Sergey Kovalev vs. Vyacheslav Sharbranskyy

HBO | Light Heavyweight | 10 rounds | New York, US

 

December Boxing Schedule

December 9 (Saturday)

Lomachenko vs. Rigondeaux is a meeting of boxing elitesVasyl Lomachenko vs. Guillermo Rigondeaux

ESPN / Deportes | Junior Lightweight | Lomachenko’s WBO title defense | 12 rounds | New York, US

 

Stay tuned for more regular fight updates…

 

 

Have a Boxing Schedule Tip?

If you know of an upcoming fight that’s missing from our boxing schedule or you’ve spotted a mistake, please don’t hesitate to notify our team.

 

Note: Our Latest Boxing Schedule is updated regularly and accurate to the best of staff knowledge at time of listing. Promoters reschedule/cancel events on occasion (if a boxer becomes injured or negotiations break down, etc). For that reason, bouts, fighters, weights, locations, TV networks and other information is subject to change. Bouts which are not confirmed/official in our listings are followed by ‘TBA’ for transparency.

 

Share This

Share this with fellow fight fans?